1 Bardak Süt Kaç Kaloridir, Besin, Protein Değeri, Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri

1 Bardak Süt Kaç Kaloridir, Besin, Protein Değeri, Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri 1 bardak süt kaç kaloridir, bir bardak sütün besin ve protein değeri nedir, fazla süt içmek kilo aldırır mı, diyet yaparken süt içmek doğru olur mu, sütün sağlığımıza olan yararları nelerdir, fazla süt içmenin her hangi bir zararı veya yan etkileri var mı sütün cildimizi olan faydaları nelerdir? Gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını buradan öğrenebilirsiniz.

1 Bardak Süt Kaç Kaloridir, Besin, Protein Değeri, Faydaları, Zararları ve Yan Etkileri

1 Bardak Süt Kaç Kaloridir, Besin ve Protein Değeri Nedir?
1 bardak süt kaç kaloridir, bir bardak sütün besin ve protein değeri nedir, fazla süt içmek kilo aldırır mı, diyet yaparken süt içmek doğru olur mu, sütün sağlığımıza olan yararları nelerdir, fazla süt içmenin her hangi bir zararı veya yan etkileri var mı sütün cildimizi olan faydaları nelerdir? Gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını buradan öğrenebilirsiniz.
 

1 Bardak Süt Kaç Kalori:

Süt iyi bir kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır. Süt sadece popüler bir içecek değil, aynı zamanda yemek pişirmek ve mısır gevreği için de kullanılır. Süt; tam yağlı süt, yarım yağlı süt, yüzde 2 yağlı süt, yüzde 1 yağlı süt ve yağsız süt olarak mevcuttur.

Tam yağlı süt, bir porsiyon 1 bardak ölçüsüne eşittir ve yağdan 71 kalori ile 146 kalori içerir. Yüzde 2 süt içeren bir 1 bardak porsiyon, yağdan 43 kalori içeren 122 kalori içerir. Yüzde 1 sütte aynı porsiyon, 21 kalori içeren 102 kalori içerir. Yağsız sütlerin her porsiyonu, kalori bakımından 4 kalori içeren 86 kalori içerir.

1 Bardak Süt Kaç Kalori

Günde 2 bin kalorili diyete dayanarak, her bir tam süt ve yüzde 2 süt sağlayan porsiyon günlük olarak yüzde 28 kalsiyum içerir. Yüzde 1 süt içeren her porsiyon günlük olarak % 20 kalsiyum içerir. Yağsız süt yüzde 50 oranında kalsiyum içerir. Tam yağlı süt 349 mg potasyum içerirken, yüzde 2 ve yüzde 1 süt, porsiyon başına 366 mg potasyum içerir. Yağsız süt 410 mg potasyum içerir.

Tam yağlı sütün bir porsiyonu 7,86 g protein, 12,83 g şeker ve 100 mg sodyum içerir. Yüzde 2 sütte her porsiyon 8,05 g protein, 12,35 g şeker ve 100 mg sodyum içerir. Bir yüzde süt, servis başına 8,22 g protein, 12,69 g şeker ve 107 mg sodyum içerir. Yağsız sütte bir porsiyon 8,4 g protein, 11,98 g şeker ve 128 mg sodyum içerir.
 

1 Bardak Sütün Besin ve Protein Değeri:

 
 • Kalori 146
 • Toplam Yağ 7,93 g
 • Doymuş Yağ 4,551g          
 • Çoklu Doymamış Yağ 0,476 g     
 • Tekli Doymamış Yağ 1,981 g      
 • Kolesterol 24 mg    
 • Sodyum 98 mg
 • Potasyum 349 mg  
 • Toplam Karbonhidrat 11,03 g
 • Diyet Lif 0 g
 • Şekerler 12,83 g     
 • Protein 7,86 g         
 • A vitamini % 5         
 • C vitamini % 0
 • Kalsiyum % 28        
 • Demir % 0
 

Sütün Sağlığımıza Olan Faydaları Nelerdir?

Sütün sağlık yararları geliştirilmiş bulunmaktadır; kemik gücünü, pürüzsüz bir cilt ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi. Hipertansiyon, diş çürümesi, dehidratasyon, solunum problemleri, obezite, osteoporoz ve hatta bazı kanser türleri gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Sütü elde edilen faydalı sağlık besinleri insan vücudu için çok önemlidir ve bir dizi kronik rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Sütün Sağlığımıza Olan Faydaları Nelerdir?

Birçok hayvan bu hayati önem taşıyan sağlıklı içeceği bize sağlayabilir.  Ancak inek sütü en iyi olarak kabul edilir. Sağlıklı yaşam takviyesi için çocukların yanı sıra yetişkinler için de oldukça önem taşır.  Ayrıca en erişilebilir süt inek sütüdür. Manda, keçi, koyun, deve, ren geyiği ve yak gibi diğer hayvanların sütü elde etmek çok daha zordur.

Besin değeri çok iyi olan sütün, tüm dünyada insanların diyet bir elyaf parçası olarak dahil olduğu bilinmektedir. Bunu günlük diyetinize eklemek, dengeli bir diyete ulaşmanıza yardımcı olabilir. A vitamini, B12, D kalsiyum, karbonhidratlar, fosfor, selenyum, magnezyum, protein, çinko ve riboflavin gibi ideal bir besin kaynağıdır. Uzmanlar, vücudun kolesterol içeriğini nötralize etmek için süt kullanma konusundaki son araştırmaları bildirdi. Süt, vücudun genel işleyişi ve sağlığı için çok önemlidir ve birtakım eksikliklerin olasılığını azaltır ve çeşitli şekillerde sağlığı artırır. Sütün ve ürünlerinin sağlığımız üzerindeki önemli etkileri vardır.

Süt eksikliği, ağır anemi, osteoporoz ve diğer ilgili hastalıklara neden olabilir. Sütün tüketimi, sağlığın korunması ve normal faaliyetler için enerji ve güce sahip olmak için gereklidir.

Sütte bulunan kalsiyum, tüm yaş grupları için en iyi kaynağıdır ve kalsiyum bu zamana kadar alınması gereken en önemli vitamin olarak kabul ediliyor. Sağlık için büyüme, onarım ve işleyen, dayanıklılık ve kemiklerin ve iskelet sisteminin doğru olması çok önemlidir. Kalsiyum eksikliği veya osteoporozun önlenmesi için, insanların diyetlerinde her zaman önemli bir rolü olacaktır .

İnsan vücudunun sağlığı için son derece faydalı bir içecek olan sütün sağlığımıza olan faydalarını şöyle sıralayabiliriz;
 • Süt, vücudumuza sağlayabileceğimiz en iyi kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, vücudu kanser, kemik kaybı, artritik durumlar, migren baş ağrıları, menstruasyon öncesi sendrom ve çocuklarda obezite gibi büyük kronik rahatsızlıklardan korur.
 • Ayrıca istenmeyen yağları kaybetme ve kilo verme konusunda sağlık yardımcısı görevi görür. Kalsiyum, kemik maddesinin oluşturulmasında önemli bir mineraldir ve kemik mineral yoğunluğu ölçümleri vücudumuzun ana destek yapısı olarak kalsiyuma bağlıdır. Piyasadaki en hızlı, en pahalı ve en kolay temin edilebilen kalsiyum kaynağıdır.
 • Kalsiyumun odak noktasının çoğu kemiklerde olmasına rağmen, kardiyovasküler hastalıkları ve inme şansını da azalttığı gösterilmiştir.
 • Japonya'daki iki uzun süreli çalışma, günlük kalsiyum alımı ile inme, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalıklarda azalma arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir . Bu nedenle, daha sağlıklı bir kalp için biraz süt alın ve için!
 • Ayrıca, içindeki magnezyum ve potasyum içeriği, kan basıncını düşüren, hayati organlara kan akışını arttıran ve stresleri azaltan vazodilatatör görevi görür.
 • Süt, sağlıklı büyümek ve güçlü bir kemik yapısının doğru gelişimi için gerekli olan kalsiyum açısından zengindir.
 • Osteoporoz gibi kemik rahatsızlıkları, günlük olarak önemli miktarda süt alımı ile önlenebilir.
 • İnek sütünden mahrum bırakılan çocuklar, yaralandığında kemik kırıklarından muzdarip olma ihtimalinin artmasına ve iyileşme zamanlarının, kemik maddesinin yeniden büyümesine yardımcı olmak için sabit bir kalsiyum akımına sahip olmadıkları takdirde, daha yüksek olacaklardır.
Sütün Faydaları Nelerdir
 • Çocukları ve gençleri süt içmeye teşvik etmek, mine yüzeyini asidik maddelere karşı koruduğu için onlara mükemmel diş sağlığı sağlar.
 • Enerji ve sağlık için içilmesi aynı zamanda alkolsüz içecek tüketen çocukların sıklığını azaltacak ve böylece diş çürümesi ve zayıf diş etleri riskini azaltacaktır.
 • Akışkanlar, insan vücudunun ayrılmaz bir parçasıdır ve vücudun vücut içinde kullanıldığından sık sık sıvılarla doldurulması gerekir.
 • Su, çocukların sağlıklı yetiştirilmesi için gereklidir ve her gün en az altı ila sekiz bardak sıvı içmelidir.
 • Süt, iyi miktarda su molekülü içerir ve içilen suyun dışında, rehidrasyon için en iyi sıvı olarak kabul edilir. Su, vücut kütlesinin % 80'inden fazlasını oluşturur ve vücudumuzdaki sıvılar dengesi, vücudumuzdaki her süreç için gereklidir. Bu yüzden dehidratasyon, tüm metabolik işlevlerimizi tehdit ettiği için büyük ve tehlikeli bir sorundur.
 • Kleopatra, tüm zamanların en güzel kadınlarından biri olarak kabul edildi. Her gün bir süt banyosu yapardı. Banyoda bal ve sütleri karıştırdı, bu da yumuşak ve güzel bir cildi korumasını sağladı. Bu nedenle süt ve ürünleri bu güne kadar birçok kozmetik preparatta kullanılmaktadır!
 • Kuru cildinizi tedavi etmek için de iyidir, bu nedenle kuru cildiniz varsa, yüzünüze ve etkilenen diğer bölgelere süt sürün, yaklaşık 15 dakika bekletin ve sonra yıkayın.
 • Süt katılar cildinizi besler ve yumuşatır. Laktik süt asit, bu ölü deri çıkarmayı kolaylaştırmak için bilinen hücreleri yeniler, gençleştirici özelliği sayesinde cildi taze tutar.
 • Sütün etkileyici içeriği, özellikle deriyi iyileştirir ve cildi geliştirmeye yardımcı olur. Antioksidan süt potansiyeli serbest radikalleri ortadan kaldırmak için yardımcı olur. Hücresel yenileyici özelliği ile de yaşlanmaya karşı cildi korur, kırışıklıklar ve yaşlanma sonucu oluşan lekelere bile iyi gelir.

SON YAZILAR
POPÜLER YAZILAR