Bolu Abant Gezilecek Yerler Nelerdir?

Bolu Abant Gezilecek Yerler Nelerdir? Bolu Abant Gölü, her mevsimde güzel ve cazip bir doğal güzellik sunar. Ancak, her mevsimin kendine özgü güzellikleri ve atmosferi vardır. Bolu Abant'ın en gözde dönemleri genellikle bahar ve sonbahar aylarıdır. İşte Bolu Abant'ın farklı mevsimlerdeki güzelliklerini ve hangi aylarda keyifli olabileceğini anlatan bir genel bakış

Bolu Abant Gezilecek Yerler Nelerdir?

Abant Gezilecek Yerler Nelerdir?
Tabiat ortamıyla insana huzur veren Abant özellikle kış mevsimlerinde kartpostallık manzara keyfi vermektedir.

 Abant Bolu’nun Mudurnu ilçesine çok yakın konumuyla özellikle her yolun kesiştiği bir noktadır. Abant’ın içinde bulunduğu gölden sebep halk arasında bölge adı Abant olarak kalmıştır. 125 hektarlık alanda olup sadece gölüyle değil çeşitli yayaları, şelaleleriyle travertenleriyle doğa ananın kucağını insanlara açtığı bir bölgedir. Kültür turu yapmak istiyorsanız pek uygun olduğunu söylemekte fayda var ama daha çok ben doğa insanıyım diyorsanız çantanızı kapın ve yolculuğa hazırlanın.

Abant’a gittiğinizde ilk durağınız Abant Tabiat parkı olabilir. 1197 hektarlık alan üzerinde olan park hem bölge halkının eğlence mekânı hem de dışardan gelen turistlere kapılarını açmaktadır. İçerisinde küçük birde dondurulmuş hayvan müzesi olan parkın çevresi bisiklet turu içinde idealdir.Örmeci Yaylası:
Baharla birlikte piknik ve kamp aktivitelerinin yapıldığı örmeci yaylasında kuş cıvıltıları size eşlik etmektedir. Doğa sever ve kampçı ruhunuz varsa burada özgürsünüz.

Sinekli Yaylası:
Samandere ve Abant’tan kolayca ulaşılabilecek konumda olan Sinekli Yaylası 100 hektarlık bir alanda bulunmaktadır. Temmuz aylarında yaylanın kendine has şenlikleri vardır.Samandere Şelalesi:
1988 yılında tabiat anıtı seçilen Şelale kamçıların ve doğa yürüyüşü severlerin uğrak noktası. Ufak bir uyarımız olsun şelaleye yakından bakmak isterseniz zorlu bir merdiven tırmanışı sizi bekliyor.

Abant Köy Pazarı:
Yerel halkın bulunduğu bu pazarda Bolu ilinin yerel tüm ürünlerine ulaşma imkanına sahipsiniz.

Güzeldere Şelalesi:
Ormanlık alan içinde yer alan bu nokta piknik, doğa yürüyüşü ve kamp gibi ortamlara ev sahipliği yapıyor. Bölgede çoğunlukla Kayın ağacı bulunmaktadır.Akkaya Travertenleri:
Pamukkale kadar görkemli olmasa da kendine has bir traverten alanı bulunmaktadır. Tam tepe kısmında bir havuzu olması yaz aylarında halkın serinleme ihtiyacına çözüm oluyor. Havuzun çevresinde ise ağaçlık kısmında piknik yapıyor. Gün batımını izlemek ise paha biçilemez.
 
Abant’ta Yapmadan Dönmeyin
 

  • Abant Gölünde Sandala binmeden
  • Köy pazarına gitmeden
  • Parklarda yaylalarda trekking yapmadan
  • Meşhur kırmızı benekli alabalığı yemeden dönmenizi tavsiye ederiz.

SON YAZILAR
POPÜLER YAZILAR