Atatürk Arboretumu Nerede, Nasıl Gidilir, Çevresinde Neler Var?

Atatürk Arboretumu Nerede, Nasıl Gidilir, Çevresinde Neler Var? Atatürk Arboretumu, İstanbul'un Sariyer ilçesinde bulunan ve geniş bir botanik bahçesine ev sahipliği yapan önemli bir mekandır. Bu yazımızda, Atatürk Arboretumu'na ve çevresindeki olanaklara odaklanarak ziyaretçilere bilgiler sunmayı hedefledik.

Atatürk Arboretumu Nerede, Nasıl Gidilir, Çevresinde Neler Var?

Atatürk Arboretum Ne

Kelime anlamı olarak Arboretum ağaç koleksiyonlarının olduğu bilim amaçlı gözlem ve araştırma mekanlarına verilen addır. Ülkemizde bu amaçla hizmet edenlerden biri olan Atatürk Arboretumu’nun oluşturulması 1940 yıllarına dayanmaktadır. Esas oluşum tarihlerine bakacak olursak kökeni Mısır Uygarlığına dayanmaktadır. Çeşitli egzotik bitkilerin getirilip firavunların ölüm tapınaklarına dikilmesiyle başlamıştır. Almanya ve İngiltere tarzı ülkelerde Arboretumlar yaklaşık 300 yıllıktır. En eski Arboretum ise Hırvatistan’da yer alır. Trsteno Arboretum’u 15yy. Gozza ailesinden miras kalmıştır.
 
 Arboretumların farklı amaçları vardır. Çevre koruma bilinci oluşturmak, öğrenci ve halka ağaçlar hakkında bilgi vermek, tehlike altında olan türleri korumak, Dünya’nın çeşitli yerlerinden getirilen endemik türleri sergileyebilmek, yabancı olan türleri farklı iklim koşulunda yetiştirebilmek. Tamamen canlı bir laboratuvar denebilir.

 Atatürk Arboretum ise daha önce Osmanlı’da oluşturulan Kirazlıbent fidanlığının bulunduğu Belgrad Ormanının güney kısmında 296 hektarlık alana kurulmuştur. Finans ve Mülki hakları Orman Genel Müdürlüğüne ait olup Bahçeköy Orman işletme Müdürlüğüne bağlı bir işletme şefliğidir. 1949 yılında kurulmasına karar verildikten sonra Sorbon Üniversitesinden Mösyo Camille Guinet davet edilmiştir.1959-1961 yılları arasında çalışmalar aralıklarla devam etmiştir.1982 yılında çalışmalar sonlandığında Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. Doğum günü olduğundan Atatürk Arboretum adı verilmiştir.

Atatürk Arboretum’una Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretum’una Nasıl Gidilir?

Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde olan Arboretum yol güzergahı için öncelikle Yenikapı-Hacıosman metrosuna binmeniz gerekli. Hacıosman durağından inerek 42HM nolu otobüslere biniyoruz. Ardından Bahçeköy durağında inip 450 metre kadar yürüyerek istediğimiz yere varıyoruz. Araçla giderseniz Sarıyer yolu üzerindeki Büyükdere Caddesini takip edip Hacıosman’a vardıktan sonra Bahçeköy tabelalarını takip ediniz. Bahçeköy’e gelince İstanbul Üniversitesi spor kompleksinin karşı yolundan sola saparak 450-500 metre gidince Atatürk Arboretum’a ulaşabilirsiniz.

Arboretum’a giriş çıkış ücretleri farklılık göstermekle beraber profesyonel çekimlerden ekstra ücret talep etmektedirler. Ziyaret edilen yer bir piknik alanı olmadığından yanınıza sudan başka bir şeyle girmeye izin yok. Ayrıca Evcil hayvan, top, balon, bisiklet izin alınmadıysa kostüm veya çekim ekipmanları sokulması yasaktır.
 

Atatürk Arboretumu Çevresinde Neler Var?

Atatürk Arboretumu, İstanbul'un Sariyer ilçesinde yer alan geniş bir botanik bahçesidir. Arboretumun çevresinde birçok ilgi çekici yer bulunmaktadır. İşte Atatürk Arboretumu çevresindeki bazı noktalar:

Belgrad Ormanı:
Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanı'nın bir bölümünde yer almaktadır. Bu büyük orman alanı, doğa yürüyüşleri, piknikler ve bisiklet sürmek için popüler bir yerdir. Burada ayrıca yürüyüş parkurları, koşu alanları ve dinlenme alanları bulunur.Polonezköy:
Atatürk Arboretumu'na yakın olan Polonezköy, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla ünlü bir semttir. Burada doğa yürüyüşleri yapabilir, bisiklet sürerek keşfedebilir, restoranlarda yerel lezzetleri deneyebilir ve tarihi Polonezköy Kilisesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Ağaç Evler:
Atatürk Arboretumu'nun yakınında yer alan Ağaç Evler, ağaçların içerisine inşa edilmiş konutlardır. Bu eşsiz evler, doğa ile uyumlu mimarisiyle dikkat çeker. Ağaç Evler'i keşfederek benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kilyos Plajları:
Atatürk Arboretumu'na biraz daha uzaklıkta olan Kilyos, İstanbul'un kuzeyinde yer alan bir sahil beldesidir. Burada bulunan plajlar, denize girmek, güneşlenmek ve su sporları yapmak için idealdir. Kilyos'a yakın olmanız durumunda deniz keyfini çıkarabilirsiniz.

İstinye Park Alışveriş Merkezi:
Atatürk Arboretumu'na biraz daha uzaklıkta olan İstinye Park Alışveriş Merkezi, lüks markaların yer aldığı bir alışveriş merkezidir. Alışveriş yapmak, restoranlarda yemek yemek veya sinemada film izlemek için ziyaret edebilirsiniz.

Bu noktalar, Atatürk Arboretumu'nun çevresindeki bazı ilgi çekici yerlerden sadece birkaçıdır. Bölgede daha fazla keşfedilecek yer bulunabilir ve ziyaret ettiğinizde çevredeki diğer güzellikleri de keşfedebilirsiniz.

SON YAZILAR
POPÜLER YAZILAR